Stavba rodinného domu: příprava pro internet, kamery a Wi-Fi
6. 9. 2022

Očekávání vs realita

Většina stavitelů má plnou hlavu starostí s počáteční byrokracií, která je se stavbou domu spojena. Následuje nespočet hodin strávených s projektanty a řemeslníky na jejímž základě tvoří obrysy svého vysněného domu, ale dost často se zapomíná na funkce domu, které jste si na začátku namysleli.

nemecit-stavba-rodinneho-domu-priprava

Budu mít rychlé a kvalitní Wi-Fi připojení v celém domě, na zahradě a v bazénu. Garážová vrata se mi automaticky při příjezdu otevřou. Budu moct převzít balík i když nejsem doma. Když odjedeme na dovolenou budu moct zkontrolovat pomocí kamerového a zabezpečovacího systému, že je dům v pořádku.

Všechny tyto funkce domu však předpokládají, že váš projektant, elektrikář či další odborník s tímto dopředu počítal.

Práce projektanta je však z většiny času věnována důležitějším věcem jako je konstrukce domu, rozvod vody, topení a další klíčové věci bez kterých bychom si to dnes neuměli představit.

Pokud nechcete vyloženě chytrou domácnost, často si najdete elektrikáře, který rozvede elektroinstalační kabely k zásuvkám, světlům, vypínačům, připraví kabely k jednoduchému zvonku a natáhne koaxiální kabely pro příjem televizního vysílání DVB-T2 nebo satelitu. V tom lepším případě natáhne ethernetový kabel do pracovny, dětského pokoje a za televizi.

Kabel na internet máte tady. Poskytovatel internetu vám sem umístí router a pak si ty kamery a ostatní věci doděláte. Dneska už stejně všechno běží na Wi-Fi.

Jakmile máte střechu nad hlavou, okna a dveře, začnou se do domu umisťovat technologie, které nám zpříjemňují každodenní komfort.

V tomto okamžiku se zpravidla majitel dozvídá, že to, co si namyslel nemůže realizovat nebo nefunguje podle jeho očekávání.

Co je základem moderní domácnosti a na co by se nemělo zapomenout

Kabely, kabely, kabely. Ať už plánujete chytrou domácnost, připojení chytrých spotřebičů (kávovary, lednice), vzdálené ovládání termostatu, garážových vrat, sledování internetové televize, 4k filmů nebo kamerový systém vždy je třeba kvalitní strukturovaná kabeláž ve spolupráci s Wi-Fi.

Na internetu můžete narazit na různé opakovače Wi-Fi signálu nebo na dnes moderní MESH systémy. Ty ovšem nikdy nemohou nahradit kvalitní strukturovanou kabeláž, která je základem jak pro pokrytí Wi-Fi celého domu tak pro připojení některých zařízení, která přímo vyžadují připojení ethernetovým kabelem s koncovkou RJ45.

Slaboproudé kabely typu UTP/FTP/STP se navíc dají využít pro připojení kamer, chytrých zvonků, magnetů na dveře/okna, sirény, klávesnice a nemusí být nutně využity pro rozvod datové sítě.

Nezapomeňte tedy natáhnout kabel do všech možných i nemožných míst. A až si budete myslet, že za televizí vám budou stačit dva až čtyři kabely umístěné v datových zásuvkách, vynásobte to rovnou dvěma.

Příprava je základem úspěchu

Natáhněte do země trubky KOPOFLEX na hranici pozemku pro případné protažení optického vlákna do technické místnosti, kde bude datový rozvaděč a EZS ústředna. To stejné udělejte do míst, kde by mohla být vířivka, zahradní domek nebo systém zavlažování. Nezapomeňte na vjezdovou bránu nebo garážová vrata. V případě Wi-Fi poskytovatelů protáhněte také trubku z půdního prostoru do technické místnosti.

nemecit-datovy-rozvadec-rack

Ať už stavíte z cihel, pórobetonových tvárnic v kombinací se sádrokartonem, vždy pro slaboproudé kabely protáhněte trubky o takovém rozměru, abyste do nich vložili požadovaný počet kabelů včetně rezervy pro případnou výměnu nebo přidání dalšího kabelu.

POZOR: Abyste pohodlně protáhli kabel husím krkem ujistěte se, že má maximálně dva ohyby.  

kopos-trubka

Datové kabely dle určení – vnitřní/venkovní natáhněte do všech míst, kde lze očekávat nějaké zařízení – počítače, notebooky, chytrá datová úložiště, servery, multimediální centra, herní konzole, televize, set-top-boxy, audio systémy, kamery apod.

 

Kabely pro kamery vyveďte alespoň do výšky 3 metrů.

V rámci kvalitního pokrytí Wi-Fi natáhněte datové kabely do vybraných míst s nejlepším možným pokrytím, kde budou umístěny bezdrátové přístupové body.

nemecit-stavba-rodinného-domu-příprava-pro-internet-kamery-a-W-Fi

Kvalitní dodavatelé a dlouhodobá udržitelnost

Všechny moderní systémy vyžadují kvalitní infrastrukturu. Nedílnou součástí jsou schopní řemeslníci a odborníci na které se můžete v těchto věcech spolehnout a ujistit se, že instalované řešení a technologické postupy jsou dodrženy a vy tak můžete váš dům naplno bez starostí a dlouho využívat.

Nabízíme návrh, potřebnou montáž kabelů a kompletní konfiguraci všech prvků. V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit.

Michal Němec
Pomáhám firmám, podnikatelům a domácnostem s IT.

Nabízíme komplexní Správu IT pro malé firmy a podnikatele v okolí Brna. Tvoříme a spravujeme webové stránky na systému WordPress včetně hostingu. Navrhujeme, instalujeme a servisujeme kamerové systémy. Řešíme běžné problémy s notebooky a stolními PC – PC Servis.